Wyproszenie pasażera z autobusu za brak maseczki - nowelizacja prawa

Koronawirus gru 12, 2020

Pasażerowie nagminnie łamią przepisy sanitarne i nie zakładają maseczek podczas podróży komunikacją miejską, autobusami oraz małymi busami za granicę. To samo dotyczy pasażerów, którzy mają niewłaściwie założone masaczki lub wykonane z niewłasciwego materiału.

Czy kierowca może wyprosić z busa pasażera bez maseczki?

Obecny stan prawny nie pozwala wypraszać osób z busów, którzy nie mają właściwej ochrony na twarzy przeciw koronawirusowi. Oczywiście takie osoby odpowiadają prawnie za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych i jest możliwość zatrzymania się i wezwania Policji. Kierowcy jednak niechętnie to robią, gdyż nie chcą zatrzymywać się na długi czas w oczekiwaniu na interwencję służb.

Zarządy Komunikacji Miejskich wprowadzają nie do końca etyczne metody zatrzymywania busów, jeśli choć jeden pasażer nie ma właściwie założonej maseczki.

Czy można nałożyć karę na pasażera bez maseczki?

Obecny stan prawny, zwłaszcza prawo przewozowe, nie pozwala przewoźnikom nakładać kar pieniężnych dla osób, które zakłócają transport i wprowadzają zagrożenie epidemiologiczne dla kierowcy i innych pasażerów.

Projekt nowelizacji prawa przewozowego

Grupa posłów Lewicy przesłała do Sejmu projekt zmiany prawa przewozowego, tj. uzupełnienia go o zapis pozwalający przewoźnikom nałożyć dodatkową opłatę karną za brak maseczki. Co więcej, opłata taka mogłaby być ustalana przez każdego przewoźnika i ujęta w jego regulaminie przewozowym.

Proponowany przepis zawiera oczywiście wyjątki. Zwolnione z obowiazku byłyby dzieci do lat 5 oraz osoby z przeciwwskazaniami medycznymi. Takie osoby musiały by mieć odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Kogo będzie dotyczyła nowelizacja prawa przewozowego pozwalająca nakładać kary przez przewoxników za brak maseczki?

Nowe przepisy obejmą komunikacje miejską i pozamiejską, autobusy i tzw. małe busy, w tym pojazdy do 9-ciu osób poruszające się na terenie całej Polski.

Przepis obejmie busy do Niemiec door to door, które są bardzo popularne i w których nieuczciwość i samolubność „niesfornych” pasażerów stwarza wyjątkowe zagrożenie dla kierowcy i innych pasażerów. Wnętrze minibusów posiada małą objętość a czas podróży za granicę jest bardzo długi. Z tego powodu środowisko przewoźników specjalizujących się w przewozach zagranicznych powinno przyjąć nowe przepisy z dużą ulgą.

Autorzy projektu nowelizacji prawa proponują, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w dzień po ogłoszeniu.

Tagi

Świetnie! Zostałeś pomyślnie zapisany.
Świetnie! Następnie zakończ płatność, aby uzyskać pełny dostęp.
Witaj z powrotem. Logowanie powiodło się.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do całej zawartości.